Ó mocní youtubeři

31. října 2015 v 11:22 | Rylandia |  Výpisky
Youtubeři. Fenomén, jež vznikl teprve nedávno a je tak oslavovaný, že by Teutatis mohl závidět.1. Kdo jsou vlastně ti yůtubeři?
Úplně normální lidi. Teda alespoň většina. Jsou to individua v rozmezí většinou 15 - 25 let, většinou prachobyčejní studenti, co po odpolednech natáčejí různá videa, která si pak sami sestříhají. (To se někdy vyšplhá až na 50 střihů za půl minuty) Témata se různí - od make-upových tutoriálů, kde je hlavní myšlenkou napatlat na sebe co nejvíc omítky, přes stokrát ohrané challenge, kde se ti lidi málem přizabijí a ještě se tomu řehní, až po tzv. sketche, což jsou minifilmy většinou s myšlenkou (buďme upřímní) bez myšlenky (ale je to psina).

http://www.tdcvideo.com/wp-content/uploads/2015/02/flat_youtube_wallpaper_by_oscagapotes-d6o637w.png

2. Proč jsou tak oblíbení?
Právě protože jsou to lidi. Fanoušci je sledují, protože (až na vyjímky) jsou to úplně obyčejní lidi, jako jsou oni sami. Potýkají se se stejnými problémy, řeší stejné věci a vůbec, sledovat youtubera je jako sledovat život obyčejnýho studenta, kterej má prostě potřebu se o svou hyperaktivitu podělit na veřejnosti. Jejich anoušci je vnímají stejně jako celebrity, s tím rozdílem, že youtubeři nejsou... jak to říct... falešní. Youtubeři jsou jim prostě bližší.

3. A kdo je teda sleduje?
Nutno podotknout, že obecně vládne fáma, že tyto youtubery sledují kidi* do nějakých 15 let. Já osobně bych řekla, že youtubery sledují i starší generace, dejme tomu do těch 20 let, ovšem ti to tak neprožívají, a hlavně, nedávají to až tak najevo. Ti mladší jsou v podstatě sekta, co své idoly každý den uctívají jako své bohy. Co se dospělých týče, ti většinou mají jen docela malinké ponětí, kdo youtubeři jsou, a když už nějaké video od nich shlédnou, vůbec nechápou, co se jejim ratolestem na youtuberech tak zamlouvá. A taky jim to přijde trapné a dětinské.
Kdyby jste si zašli na první stupeň základky, vězte, že každé dítě vám spolehlivě vyjmenuje všechny přezdívky nejznámějších českých youtuberů a na druhém stupni přidají i některé zahraniční. Je tu taky fakt, že fanoušci youtuberů dokážou být pěkně nevychovaní a agresivní - jsou známy případy, kdy youtubery stalkovali* jejich fanoušci, kamkoliv se hnuli, křičeli jim pod okny domů a bytů, nebo jednomu youtuberovi dokonce posprejovali garáž. A nedej teutatisi, aby se youtuber objevil v nákupním středisku...!

4. Je to pro děti dobré?
To je složitá otázka. Na jednu stranu mají děti konečně něco, co je opravdu baví sledovat a berou to místo televize, na druhou stranu je pravda, že obsah videí je pro děti tohoto věku často dost nevhodný. Nemluvě o tom, že někteří youtubeři by za svůj slovník zasloužili deset ran holí, padesát rákoskou a třicet ran vzduchovkou k tomu.
Děti youtubery mají za své vzory, a tak je často napodobují. Jen si vzpomeňte, jak na silvestra vyhodili TVTwixx (či jak se to píše) autobus do vzduchu. Kdyby se takto rozhodlo učinit dalších jejich 100 000 přívrženců, tak nejen že jsme bez Em Há Dé, ale taky máme v republice 100 000 mladistvých kriminálníků, což určitě není dobrá vizika pro náš milovaný stát, že.
Navíc, když je vám 12, nemáte ve škole třeba tolik kamarádů a sledujete, jak někdo natočí video, a všichni ho pod ním chválí jak je úžasný, jak je to zábavné a skvělé, přirozeně zatoužíte po tom, aby vás všichni také tak milovali. No a tak se rozhodnete natáčet taky. A to je kámen úrazu. 12 leté děti jsou před kamerou prostě nejisté, taky většinou nemají tak kvalitní natáčecí vybavení jako jejich vzory, a navíc většinou jen kopírují videa svých idolů. Když se to smíchá, vznikne kvalitou opravdu strašné video, na kterém si milerádi smlsnou hejtři* a děcko z toho bude mít psychickou újmu na dalších pár měsíců.

5. Youtubeři na tom prý vydělávají..?
Ano, většina z nich, kdo mají nad 100 000 subs* na tom opravdu vydělávají - jde o youtubemoney, kdy autoři videí dostanou vždy určitý obnos za to, kolik jejich video vidělo lidí a kolik dostali lajků. Často také dostanou peníze za to, že ve videu ukáží nějaký produkt nějaké firmy a zhodnotí ho. Youtubeři jsou pro reklamu ideálním prostředím, protože, jak už jste jistě pochňápali, co řekne youtuber, to je svaté a všichni to budeme ctít - a kupovat. Jelikož většina těch starších youtuberů svoji práci bere jako plnohodnotnou, prostě jako práci, na které makají, načež za to dostanou určitý plat, nevidím na tom nic špatného. Otázkou je, jak dlouho jim to vydrží do budoucna...

A na závěr: Udělejte si o youtuberech obrázek sami. Vzhledem k tomu, že je to dnes opravdu velký fenomén, jež nelze opomenout, bude se vám to určitě hodit. Určitě se vyplatí kouknout se na pár videí a "být v obraze" - pokud jste dospělý člověk, můžete machřit před dětmi, pokud je vám zhruba jako mě, určitě se sem tam rádi zasmějete nad retardovaností některých youtuberů, a pokud patříte mezi pravé youtube fans*, zkuste své idoly nabrat tolik vážně a některé věci brát s nadhledem.


Mini youtube slovníček:
*Kid - dítě
*Stalkovat - Potají sledovat na každém kroku, vědět o všem, co oběť řekne a udělá...
*Hejtr - člověk, který na internetu kritizuje různé věci pochybnými argumenty
*Sub - z angl. subscriber - na youtube česky odběratel
*Youtube fans - youtube fanoušci
Letsplayer - youtuber, který přidává videa s herním obsahem, kdy autor hraje a komentuje jakoukoli hru
Vloger - youtuber, který natáčí vlogy (viz níže)
Vlog - video ze života youtubera, youtuber v něm informuje své fanoušky co je u něj nového

Toť vše.
Poroučim se.
(nezapomeňte hlasovat v anketě)

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Heaven Heaven | Web | 31. října 2015 v 11:43 | Reagovat

Občas se na někoho mrknu, ale vesměs mi přijdou nudní, trapní a nezajímaví. Hlavně holky a jejich makeup tutoriály :D Prostě už nejsem v tom věku :D

2 Aredhel Aredhel | Web | 31. října 2015 v 15:30 | Reagovat

Díky, žes mi objasnila pojem youtubeři. Poslední dobou ho až příliš často slýchám a dělám, že vím, o co se jedná, ale ve skutečnosti jsem nikdy neviděla jediný vlog... Poučné, díky. ;-)

3 barlie barlie | Web | 6. listopadu 2015 v 21:46 | Reagovat

Víceméně souhlasím.
Někteří youtubeři jsou prostě trapní a ty knihy "o jejich cestě" jsou docela k smíchu, ale tak je to novej druh zábavy. Mě spíš fakt děsí youtubemoney. Prostě mají zapalceno za odběratele? Je to nevim, prostě děsivý...
Ale některý youtubery mám ráda třeba Vlogbrothers :)

4 Al. Al. | Web | 16. listopadu 2015 v 16:18 | Reagovat

Já sleduju jak beauty blogerky, tak různé letsplayery apod. a není mi 12 :( :D. Pravda, nikoho z nich nemiluju a nekomentuju aktivně každé video, nebo fotku na sociální síti.
Jinak, dostávat peníze za "nic"... je to jako různí fotbalisté, tenisté, závodníci F1 a tak. Za co dostávají peníze oni, žejo...

5 neon-colours neon-colours | Web | 16. listopadu 2015 v 20:21 | Reagovat

Amooj =)

Já YT sleduji docela ráda. Někdy najdu hodně pěkné video =)

6 Tucka Tucka | E-mail | Web | 17. listopadu 2015 v 18:43 | Reagovat

Né že bych se za YTbery chtěla rvát, ale sleduji je hodně často - mám jednoho, od kterého jsem viděla všechna videa (ano, z principu jsem se donutila koukat i na ta nudná XD)

7 Lily Lily | 15. prosince 2015 v 11:56 | Reagovat

Dřív - asi před rokem jsem pořád koukala asi na dvě youtuberky, z toho mě jen jedna opravdu bavila. Ale celkem rychle mě to přešlo a teď se jejich videím už jenom směju. Ve škole jsem ovšem v tomhle dost za outsidera, protože ze jmen youtuberů o kterých si povídají znám sotva polovinu a o videích už ani nemluvím, protože ty jsem prostě neviděla a ne - fakt mě to neláká. Trochu mě občas ale vezme mladší ségra co visí na "Hoggym" v jednom kuse a často to končí hádkou, kdy já jí pod nos strkám všechno od knih přes bonbóny po učebnice aby toho sakra (prosím, nedělej ze sebe debila!!) nechala... :-?

8 Youtube Trampoline Youtube Trampoline | E-mail | 22. dubna 2016 v 19:44 | Reagovat

Ahoj lidi jájsem Trampolína...Znáte mě z youtube scény ? Trampolína : NIKDO NEVÍ JAK SE JMENUJI...! :-D

9 Youtube Trampoline Youtube Trampoline | E-mail | 23. dubna 2016 v 9:39 | Reagovat

Neznáte mě ? Koukněte na YouTube ! :D
Mám přes 72 000 odběratelů :-D  
Na YouTube nikdo neví jak se jmenuji ! :-D
Chystám se říci moje jméno na narozeniny 2016 ! PŘESNĚJI : 21.12. 2016 ! :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama